bělení zubů
Bělit zuby znamená dlouhodobě dosáhnout jejich světlejšího odstínu. Zuby začínají tmavnout hned poté, co se prořezají. Za barevnými změnami stojí mimo genetických dispozic také mnoho vnějších faktorů - kouření, pití kávy a silného čaje nebo užívání některých léků.
Co je bělení zubů
Bělení zubů funguje na principu rozpadu peroxidu vodíku, aktivní molekuly pronikají mezi krystaly skloviny a reagují s pigmenty. Bělicí účinek je velmi dobře viditelný, ačkoli zubní sklovinu nijak nezmění a nepoškodí. Přibližně 2% skloviny zubu jsou organické a podílí se na zabarvení. Zbylých 98% je tvořeno krystaly anorganického původu a na ně peroxid nepůsobí. Pokud se bělení zubů provádí pod odborným dohledem a vyloučí se rizika (alergie, těhotenství, poruchy vývoje skloviny atd..), je bělení BEZPEČNÉ.
Nejdříve je ale nutné zuby prohlédnout, ošetřit všechny kazy a nevyhovující výplně a odstranit zubní kámen. Až poté je možné začít s bělením zubů. Buď v ordinaci, doma nebo kombinovaně.
Ordinační bělení
Zuby Vám vyčistíme, naneseme ochrannou hmotu na dásně a bělící přípravek na zuby. Pro tento druh bělení používáme gel obsahující 20% - 38% peroxid. Tato vyšší koncentrace peroxidu zaručuje rychlý výsledek.
Domácí bělení
Při tomto způsobu bělení si sami nanášíte bělicí gel o nižší koncentraci (16% peroxid) do tzv. nosičů zhotovených na míru podle otisků Vašich zubů. Stačí si je přitisknout na zuby během dne nebo v noci.
Kombinovaně
Nejefektivnější je kombinace obou technik. Proces „nastartujeme“ intenzivním bělením v ordinaci a Vy ho dokončíte mírnějším bělením doma. Citlivost Vašich zubů a dásní určuje kolikrát a jak často tuto metodu musíte použít.
Funguje bělení vždy?
Nikdy nelze určit předem jakého stupně zesvětlení zubů se dosáhne a jak dlouho bude výsledek stabilní. To velice úzce souvisí s životním stylem klienta. Běžná doba zesvětlení je 1 až 3 roky. Záleží ale na tom, co jíte, zda kouříte, kolik Vám je let a především, zda dodržujete ústní hygienu. Profesionálně prováděná ústní hygiena v ordinaci samozřejmě podpoří dlouhodobě trvající výsledek.
Kontraindikace:
- Těhotenství a kojení
- Silného kuřáctví
- Alergie na sodu
- Onemocnění dásní - parodontóza
- Přítomnost kazů, netěsných výplní
- Praskliny skloviny či jiné zubní defekty
- Proteticky ošetřené zuby (korunky, můstky) - umělé zuby se nezesvětlí
- Citlivost zubních krčků
Důležité zásady po vybělení
nejdůležitější je fluoridace zubní skloviny a „bílá dieta“. Ihned po vybělení aplikujeme fluoridační gel pro ošetření zubní skloviny. 'Bílá dieta' znamená omezit potraviny a nápoje, které zuby zabarvují ( káva, čaj, červené víno, Coca-cola, sójová omáčka, atd….). Vyhněte se kyselému jídlu a nápojům (ovoce, dresingy v salátech, víno, džusy), citlivé zuby na ně mohou reagovat bolestivě. Až 10% lidí trpí zvýšenou citlivostí zubů krátce po bělicí kůře na studené i teplé podněty. I tmavé rtěnky zabarvují zubní sklovinu. A hlavně - omezte kouření.
Možné komplikace během a po bělení
Vaše zuby budou dočasně citlivější. Při rychlém přechodu na normální stravu může dojít k návratu původní barvy zubů.
Aktuálně
Dovolená
Do 6.1.2025 je ordinace uzavřená z důvodu dovolené a absolvování školení v Praze.
Kontakt
Ordinační hodiny
PO - ÚT | 7:00 - 12:00 | 12:30 - 17:00 |
ST - ČT | 6:00 - 12:00 | 12:30 - 15:00 |
PÁ | Neordinujeme |
Akutní stavy ošetřujeme po telefonické domluvě.
Večerní hodiny a víkendy: Pohotovostní služba v Městské nemocnici Ostrava na Varenské ulici, všední dny 18:00 — 6:00. Stomatologická služba první pomoci Nemocnice Třinec, So, Ne a St. svátky 8:00 — 13:00, tel.: 558 309 909.